MİMARLIK TASARIM EDEBİYAT
PROJE ÖRNEKLERİM

Mimarlık ve İç Mimarlık Projeleri

KK Evi

Proje Tipi: Konut Projesi

Proje Alanı: 40 m²

Yer: İstanbul

Yapım Yılı: 2018

Galeri fotoğrafları arasında gezinmek için yan taraftaki ok tuşlarını kullanabilirsiniz!
Resimleri büyüttmek için ise üzerine tıklamanız yeterli.

Emirgan’ın tarihi sokaklarından birinde yer alan ve 25 yıldır tadilat görmemiş olan konut için tasarlanan projedeki aslı amaç; yerleşim planının ev sahibinin günlük yaşam ihtiyaçlarına cevap verebilecek hale getirilmesidir. Bunun için 2+1 den 1+1’ e dönüştürülen evdeki her alan verimli bir şekilde kullanılmıştır.

Giriş bölümünde karşımıza çıkan tamamı ayna kapaklı dolap; vestiyer, depolama, çamaşır/kurutma makinasını içeren bir kullanımı ve yatak odasının kapısını gizleme işlevlerini yerine getirmiştir. Ayna kapaklar sayesinde giriş, mutfak ve oturma alanı dışarıdaki tüm ışığı mekanlara dağıtarak daha aydınlık bir ortam oluşturmuştur. Bu sayede evin daha büyük algılanması sağlanmıştır.

Mutfak ve oturma alanı, masa olarak tasarlanan ahşap kısımla ayrılmıştır. Mutfak alanı evin ortasında, tüm alanlara hizmet edecek şekilde konumlanmıştır.

Yığma ve betonarme taşıyıcı sistemin bir arada kullanıldığı binada mevcut yığma duvarlar korunduğundan binanın izin verdiği şartlar olabilecek en etkili şekilde kullanılmıştır. Bu gereklilik sebebiyle yatak odasında wc-lavabo ve duş alanları ayrı ayrı düşünülmüştür. Duşun yanındaki küçük alan açık giysi dolapları olarak tasarlanmıştır.

Duvarlarda kullanılan çıtalamalar ve büyük boyutlu seramikler, tuğla kaplamalar, ahşap giydirme lambriler, tamamı özel üretim lake mobilyalar ile metal ve cam detaylar projeye zenginlik katmıştır. Pirinç kaplama aydınlatmalar, ayna yüzeyler ve açık mutfak kurgusu evi olduğundan daha ferah hale getirmiştir. Ahşap, cam, ayna, metal işleri özel ölçülerinde, projeye için özel olarak tasarlanmış ve üretimi yapılmıştır.

Yatak odasından çıkılan arka bahçe ise gizli bir cennet gibi her mevsimde nefes alınacak bir vaha yaratmaktadır. Sıcak yaz gecelerinin ve karlı kış günlerinin keyfi bu alanda çıkarılacaktır.

Projenin doğalgaz, ısınma, elektrik, sıhhi tesisat, döşeme, duvar strüktürleri, hareketli ve sabit mobilyaları, aydınlatma birimleri, ıslak mekanlar ve mutfak tamamen projeye özel olarak planlanmış, satın alma, uygulama ve kontrolü tarafımızca gerçekleştirilmiştir. Proje anahtar teslim olarak teslim edilmiştir.