Eliptik Yazılım Ofisi
MİMARLIK TASARIM EDEBİYAT
PROJE ÖRNEKLERİM

Mimarlık ve İç Mimarlık Projeleri

Eliptik Yazılım Ofisi

Proje Tipi: Ofis Projesi

Proje Alanı: 1.000 m²

Yer: Akmerkez -Etiler-İstanbul

Yapım Yılı: 2018

Galeri fotoğrafları arasında gezinmek için yan taraftaki ok tuşlarını kullanabilirsiniz!
Resimleri büyüttmek için ise üzerine tıklamanız yeterli.

Proje alanı istanbul’un en eski ve popüler iş merkezlerinden biri olan akmerkez iş kulelerinde yer almaktadır. Ofisin yerleşim planı tam bir daire şeklinde olup, cam dış cephesi sayesinde istanbul manzarasına her açıdan hakimdir.

Açık ofis planlamasının ağırlıklı olduğu yerleşim planında departmanlar birbirleriyle olan etkileşimlerine ve işleyiş şemalarına uygun olarak dairesel yerleşim planınında konumlanmışlardır. Tüm çalışanların gün ışığından olabildiğince fazla faydalanması amaçlanmış ve masa yerleşimleri buna uygun olarak planlanmıştır. Yönetici ve toplantı odaları da dahil olmak üzere tüm mekanlarda şeffaflığa ve beraber çalışma kültürüne özellikle vurgu yapılmıştır.

Günümüzün değişen çalışma koşullarına ayak uyduran çalışma alanları yaratma fikrini destekleyen projede; sürekli servisin olduğu açık mutfak, telefon konuşma odaları, dinlenme köşeleri, playstatıon alanı gibi çalışma, dinlenme, rahatlama, bir araya gelme alanlarının çeşitlendiği köşelere yer vermiştir. Bu yolla birlikte çalışma kültürü, takım olma, bir topluluğun parçası olma hisleri ve çalışanların kendilerine ait alanlara sahip olma ihtiyaçları bir arada kurgulanmıştır.

Ofis boyunca devam eden koridor bazı alanlarda daralıp genişleyerek monotonluk hissini kırmış ve ofis içi sirkülasyon için yol gösterici olarak kullanılmıştır. Yuvarlak kolonlara giydirilmiş olan dairesel bekleme koltukları, çalışanların kişisel eşyalarını bırakabileceği dijital kilitli dolaplar, vestiyer dolapları gibi depolama alanları çekirdeğe yakın alanlarda ve departmanlar arası ayraç olarak, projeye özel olarak tasarlanmıştır.

Ortak alan olarak düşünülen alanda ahşap dikmeler, yeşil doku ve rahat oturma alanları kullanılarak çalışanların stres seviyelerinin düşmesi, kendi başlarına kalabilmeleri ya da çalışma arkadaşlarıyla molalar verebilmeleri hedeflenmiştir. Bu alanda ofisin genelinden farklı olarak canlı renkler kullanılmıştır. Ofiste var olan yuvarlak kolonlar etraflarındaki ışık oyunları, giydirmeler ve oturma birimleriyle işlev kazanmıştır.

Duvarlarda ve mobilya yüzeylerinde marka kimliğini ve mottoları vurgulayan iletiler, yönlendirmeler ve mekan işaretlemeleri kullanılarak çalışanların algılarını uyarmak, motivasyonu artıtırmak ve verimli çalışma düzeyini yükseltmek amaçlanmıştır.

Projenin mekanik, elektrik, sıhhi tesisat, döşeme, tavan ve duvar strüktürleri, hareketli ve sabit mobilyaları, aydınlatma birimleri, ıslak mekanlar ve mutfak tamamen projeye özel olarak planlanmış, uygulama ve kontrolü tarafımızca gerçekleştirilmiştir.